… a želám ti ŠŤASTIA nadostač...

Na začiatku každého nového roka si zvykneme navzájom popriať predovšetkým pevné zdravie a veľa-veľa šťastia.

 

Štěstí! Co je štéstí? Muška jenom zlatá… Na úvod som použil začiatok známej českej básne od Adolfa Heyduka.

Pred obchoďákom stál žobrák. Drźal pred sebou maličký podnos so zvončekom a  plastovou škatuľkou, na ktorej  bolo napísané: „Ak mi dáte aspoň 50 centov, môžete zazvoniť na tomto zvončeku, čo vám prinesie šťastie!“ Mnohí okoloidúci si prečítali túto nezvyčajnú výzvu, pousmiali sa a išli ďalej. Boli však aj takí, ktorí si to vyskúšali. Či im to prinieslo šťastie, neviem, silne však pochybujem. Medzi najbežnejšie povery o šťastí patrí zaklopať na drevo. Podľa nemeckého „folklóru“ v stromoch prebývajú dobrotiví duchovia. Keď na kmeň stromu poklepeme, duchov prebudíme a zavoláme na svoju ochranu a pre šťastie. Nositeľom šťastia je aj štvorlístok. Veď len taká šanca ho nájsť je 1:10 000, takže sú veľmi zriedkavé. Keď sa podľa legendy Eva dozvedela, že bude vyhnaná z raja, údajne si so sebou vzala štvorlístok, aby nezabudla na Rajskú záhradu. Preto aj teraz štvorlístok symbolizuje šťastie a prosperitu. Ale dosť bolo povier, vráťme sa do reality. 

Čo je šťastie? Ako ho nájsť? Dosiahnuť? Ako to, že niekto je šťastný akosi sám od seba a druhý sa na svet pozerá iba cez čierne okuliare? Dá sa k šťastiu dopracovať nejakou metódou?

Mnohí ľudia hovoria: - šťastný budem, keď... Čo by ste tam doplnili? A ľudia zvyknú dopĺňať: keď dostanem novú prácu, keď si kúpim nové auto, keď zarobím toľko a toľko peňazí, keď si nájdem ideálneho partnera... A v tom je ten háčik – keď tú vetu doplníme nejakou podmienkou. Tak to vôbec nefunguje. Šťastie totižto nie je o tom, že sa nám splnia nejaké vonkajšie podmienky, ale šťastie je iba vedľajší produkt toho, čo robíme každý deň a ako žijeme. Jeden z najväčších mýtov je, že šťastie je nejaký vonkajší cieľ. Šťastie nie je jedna vec a nie je to ani niečo vonku, mimo nás. A, naopak, šťastie je veľa vecí, ktoré robíme a ako narábame so svojím vnútrom.

Podobne ako si vegetarián vyberá, čo bude jesť a čo nebude, tak si aj happytarián (kto si našiel recept na šťastie) vyberá veci, o ktorých vie, že mu budú prinášať pocity šťastia. Niektoré prinášajú uspokojenie okamžite, napríklad pohyb alebo stretnutie s niekým, koho máme radi. A iné veci, ako sú joga či meditácia, prinášajú efekt už po mesiaci... To, či sme šťastní, závisí od toho, ako vnútorne zmeníme pohľad na seba a na svet okolo nás. Ak si človek myslí, že je šťastný, tak je. Kroky ku šťastiu musí spraviť každý sám. Prvé je rozhodnutie – chcem byť šťastnejší. Druhým krokom je porozmýšľať, čo pre to môžem urobiť, tretím krokom je overiť si, či práve táto vec u mňa funguje a baví ma robiť. A štvrtá vec je najťažšia, ale prináša celoživotné šťastie – vytrvať v robení vecí, ktoré prinášajú šťastie až do konca života.

Šťastie je vedľajší produkt toho, čo robíme. Nezávisle od majetku, sociálneho zaradenia a iných faktorov sú ľudia šťastní vtedy, keď majú vybudované dobré vzťahy v rodine a s priateľmi. Mať dobré vzťahy po celý život je najpresvedčivejším predpokladom šťastia.

Vedci šťastie definujú ako stav psychického uspokojenia a radosti z dosiahnutého cieľa. Ale ciele nám nepomôžu dosiahnuť zavesené podkovy nad vchodovými dverami, ani klopkanie na drevo, ani vylisované štvorlístky v diári....ale len my samy!

jsz


späť