Žirianska parta na výstave v Bratislave

PARTY V 21. STOROČÍ

Bratislava, Historické múzeum Bratislavský hrad

Kolektív umelcov a Galéria Národnej rady Slovenskej republiky vás srdečne pozývajú na slovenskú premiéru výstavy obrazov Party v 21.storočí, ktorá sa uskutoční v termíne od 2. do 17. apríla na Západnej terase Bratislavského hradu. Limitovaná kolekcia 33 obrazov takmer zaniknutých slovenských párt a vencov vznikala počas dvojročnej intenzívnej spolupráce Zuzany Sénášiovej a Ľubomíra Saba, tvoriacich pod značkou LSZ Photography, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej. Prináša novodobý pohľad mladej generácie na takmer zaniknuté kultúrne klenoty Slovenska. Štúdium historickým prameňov, selekcia sviatočných párt a vencov, kompozícia fotografie a autentické ľudové ornamenty, ktoré sú súčasťou maľby na tvár a maľby na plátno, stelesňujú v projekte návrat k ľudovým tradíciám a zvykom, umeleckým podaním však cielene oslovujú súčasnú generáciu.

Miesto konania: Západná terasa Bratislavského hradu
Otváracie hodiny: Utorok - nedeľa 13.00 – 19.00 (Pondelok ZATVORENÉ)
VSTUP VOĽNÝ

Na tejto unikátnej výstave zastupuje nitriansky región (Dolnú Nitru) ako jediná práve naša obec. Niektoré ďalšie obce: Hronské Kľačany, Láb, Cífer, Hriňová, Sekule, Vajnory a i.

PARTA ZO ŽIRIAN

AUTORI:

Fotografia: LSZ PHOTOGRAPHY

Maľba na plátno: Sarah I. Avni

Maľba na tvár: Bc. Patrik Rago

(výšivka z rukávca košele)

Etnografický dohľad: Bc. Katarína Chabrenčeková

MODELKA:

Miriam Mattová

OBRAZ:

Technika:

Mix fotografie a akrylovej maľby na plátne

Veľkosť: 60x90 cm

Cena: 2800 eur

 

PARTU v dolnonitrianskej dedine ŽIRANY nosila iba nevesta. Parta bola veľmi zložitá a bohato zdobená, skladala sa až z piatich častí. Tvorili ju stuhy, itre, textilné a voskové kvietky s lístočkami, šifón a korálky. Typycké stuhy pre túto partu boli v zelenej a červenej farbe. Posledné nosenie party sa eviduje v roku 1960. Po tomto roku partu nahradil jednoduchší závoj a venček s papierovými kvetmi. V súčasnosti partu používa FS Zsibrice pri predvádzaní tradičnej žirianskej svadby. Partu na fotenie zapožičala Elena Benczová, vedúca FS Zsibrice.

Materiál na článok je čerpaný z internetu.


späť