Sviatok sv. Valentína

O niekoľko dní budeme oslavovať sviatok všetkých zamilovaných. Sú ľudia, ktorí doslova prepadnú „valentínománii“, ale sú aj takí, ktorí tento sviatok doslova ignorujú. Ak to však berieme triezvo a s nadhľadom, tak by sme na tento milí sviatok nemali 14. februára zabudnúť.

Sv. Valentín bol od roku 197 tretím biskupom v talianskom meste Terni, kde sa i narodil . Pôsobil i v Ríme. Za vlády cisára Claudia II., ktorého v snahe vytvoriť mocnú armádu napadlo, že ženatí muži sú slabšími vojakmi, pretože sa musia starať o svoje rodiny, a tak zakázal v krajine manželstvo. Sv. Valentín však napriek zákazu ďalej zasnuboval a oddával zamilované páry. Jeho konanie sa donieslo cisárovi, ktorý dal rebelujúceho kňaza uväzniť. Vo väzení liečil chorých kresťanov. 14. februára 269 kat mečom ukončil jeho život. Napriek mučeniu odmietol ponuku zachrániť si život zrieknutím sa Krista. Pred svojou popravou stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika. V roku 1606 dali nad jeho hrobom postaviť baziliku. Neskôr nad Valentínovým hrobom za rímskymi hradbami kvitli ružové kvety mandľovníka.                                                                                                                        

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti   sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín   sa tak stal patrónom zaľúbených. Prvú „valentínku” vraj v 15. storočí poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke orleánsky vojvoda Charles. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. Tohto sa chytili aj ďalší obchodníci a postupne začali ponúkať valentínske sladkosti, kytice a hračky. Trh na nás všetkých tlačí s bohatou ponukou valentínskeho „všeličoho“, no a nie každý dokáže v pokoji zvládnuť pulty plné plyšových hračiek červenej farby, srdiečok a sladkostí vo valentínskych baleniach. Myslím, že tak ako pri oslavách iných sviatkov, napríklad Vianoc, by sme si mali všetci zachovať určitý nadhľad. Láska by predsa mala byť naším chlebom každodenným.

jsz


späť