Koronavírus

Základom je informovanosť a dodržiavanie hygieny

Koronavírus je na Slovensku, opatrnosť a rešpekt je preto na mieste. Neúčinkujú naň antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Základom je dobrá informovanosť, dodržiavanie pokynov úradov a odporúčaných hygienických pravidiel.

Najväčšia hrozba nového vírusu spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.

Prejavy

 • COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest alebo tráviacej sústavy:
  - od miernych (kašeľ, zvýšená teplota)
  - cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov)
  - až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou
 • Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny.
 • Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.

Odporúčania

 • Dôsledne dodržiavať osobnú hygienu:
  - pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom
  - zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní
  - nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky
  - vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby a pod.
 • Dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
 • Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.
 • Dodržiavať osobný odstup (najmenej 1 meter), nepodávať ruky.
 • Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.
 • Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.
 • Zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny.
 • Ak sa príznaky zhoršia, zavolať svojmu lekárovi alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.
 • Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.
 • Pri opustení obydlia nasadiť ochranné rúško. Necestovať

O ostatných opatreniach sa občania môžu dozvedieť z internetu alebo sledovaním televízie ( STV, TA3).

Opatrenia vlády:

 • Bežný život asi najviac ovplyvní opatrenie, že v nedeľu budú zatvorené všetky obchody vrátane potravín. V obchodoch sa upravia aj otváracie hodiny. Čas medzi deviatou a dvanástou predpoludním bude vyhradený seniorom nad 65 rokov. Ak by sa v obchodoch alebo inde vytvárali rady, vydá vláda odporúčanie, aby v nich ľudia stáli v dvojmetrových rozstupoch.
 • Aby štát mohol lepšie čeliť ochoreniu na Covid-19, zriadi tri špecializované nemocnice - na východnom, strednom Slovensku a v Bratislave. V ďalších nemocniciach budú vyčlenené na liečbu infekcie celé pavilóny.
  Pred vstupom do každej nemocnice, ale aj fabriky, budú od 30. marca merať teplotu tým, ktorí budú do nich vstupovať. Teplota nad 38 stupňov Celzia je jedným zo základných príznakov nákazy koronavírusom.
  Vyučovanie v školách neobnovia až do odvolania.
 • Najväčšia pozornosť sa v opatreniach venuje seniorom nad 65 rokov, ktorí sú podľa odborníkov najzraniteľnejšou skupinou. Dôchodcovia majú podľa odporučení vlády chodiť von len v nevyhnutných prípadoch.
 • Hygienici aj ostatným ľuďom nariadia nosiť rúško, len čo opustia bydlisko.
 • Aby však seniori neboli úplne odrezaní od sveta, obce majú zriadiť telefonické linky, na ktorých si najmä oni budú môcť objednať nákup či donášku jedla. Najmä kvôli dôchodcom požiada vláda šéfa RTVS, aby jej druhý televízny kanál vysielal každý deň o šiestej večer omšu.
 • Štátne orgány budú môcť počas epidémie využívať lokalizačné dáta mobilných operátorov. Štát bude vedieť, kde človek s mobilom je či kde sa v minulých dňoch pohyboval. Vláda chce, ako aj v iných krajinách, napríklad upozorňovať ľudí, že sa v ich okolí pohybuje človek, ktorý by mohol byť nakazený. Aby sa vďaka tejto informácii šli dať otestovať. Informácie sa budú dotýkať výlučne údajov o koronavíruse.

Ministerstvo dopravy má s operátormi dohodnúť, že dôležité správy budú ľuďom nad 65 rokov chodiť cez SMS.

Vážení občania! Majme stále na mysli, že len našou vlastnou disciplínou a rešpektovaním rady opatrení dokážeme túto veľmi nebezpečnú chorobu poraziť. Doteraz nás v ťažkých chvíľach vždy zachránila súdržnosť, jednota obetovať sa za spoločný záujem.

Ľudia v najviac skúšanej krajine – Taliansku si zvyknú hovoriť: „Andrà tuttu bene!“, čiže „Všetko bude dobré.“

 

V živote človeka sú dobré a naopak horšie obdobia. Niekedy sa nám možno zdá, že tých horších je nejak stále viac a viac. Stále sa to len hromadí a na dobré časy nám nejak neostáva miesto. Ale nebojme sa, nič netrvá večne a aj táto „búrka“ určite raz prehrmí. Veď predsa aj najväčšia búrka raz skončí a po nej vyjde krásne slniečko. Musíme len veriť a nepochybovať o tom. Nemôžeme ani na maličký moment myslieť na to, že sa nám to nepodarí, a že všetko je zlé a zbytočné.

 

Tento môj príspevok chcem ukončiť aspoň trochu optimisticky, veď aj v jednom z hitov skupiny Team sa spieva:

Neboj, všetko bude dobré
A nebo zasa zmodrie
A vrátia sa ti sny
Veď majú nárok
Tak vydrž a sa nezblázni.


späť