Futbal

futbalDo organizovanej športovej činnosti sa ľudia na dedinách zapájali až od začiatku minulého storočia a medzi prvými aktivitami bol určite futbal. Prvé futbalové ihrisko bolo v našej obci v miestach, kde je teraz centrum pre voľný čas. Neskôr na začiatku 60-tych rokov sa futbalové ihrisko vybudovalo za závodnými bytovkami v hornej časti dediny. Keďže tu bola pekná tráva, chodili sem pásť husi zo širokého okolia. Že aké bolo ihrisko, určite si viete predstaviť.

V našej obecnej kronike sa šport spomína prvýkrát práve s súvislosti s touto udalosťou. Muselo sa futbalové ihrisko ohradiť a náklady stáli 25.000 Sk. V roku 1974 pri ihrisku vybudujú šatne a sociálne zariadenia v celkovej hodnote 160.000 Sk.

Naši futbalisti dosahujú najlepšie výsledky od roku 1984, keď sa im podarí prebojovať do najvyššej okresnej súťaže a ustália sa v strede tabuľky. V roku 1995 zavítali do našej obce členovia Rákócziho združenia na svojej 21. cyklotúre, strávili v našej obci niekoľko dní a na záver pobytu zohrali s našimi futbalistami, zamestnancami firmy Ekol a futbalistami mesta Dorog futbalový turnaj. Hlavnými aktérmi podujatia boli 3 členovia slávneho maďarského „zlatého mužstva“, a to Grosics, Buzánszky a Czibor. Reportérom turnaja bol známy novinár Attila Lovász, ktorý o tomto dianí uverejnil aj článok v Új Szó.

futbal futbal
Na obrázkoch futbalisti z 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia

Pre našu športovú organizáciu bol prelomovým rok 2002. Bolo zvolené nové vedenie na čele s Jurajom Bárekom. Boli zriadené až tri futbalové družstvá: dospelí, dorast a žiaci. Futbalisti chodia pravidelne na tréningy, čo sa odzrkadľuje aj vo výsledkoch – družstvá sa zdržujú v strede tabuliek.

futbal V posledných rokoch však badať úpadok futbalu. Naše družstvá sa nachádzajú v zónach zostupu, nechodia na tréningy a je veľa cudzích hráčov.

Na obecných dňoch 4. septembra 2010 bolo slávnostne dané do užívania multifunkčné ihrisko, ktoré bolo vybudované z nenávratnej finančnej dotácie predsedu vlády SR.

Dňa 26. marca 2011 sa v kultúrnom dome uskutočnilo stretnutie futbalistov, na ktorom sa zúčastnilo 21 hráčov a 7 členov výboru. Najprv stručne zrekapitulovali zimnú prípravu mužstiev. Zaujímavosťou bolo, že sa ku kádru postupne pripájali noví hráči a dnes futbalisti disponujú cca 30 členným registrovaným kádrom vypĺňajúcim A-mužstvo, dorast a novo založené mini-ligové mužstvo. Na chválu im slúži to, že v kádri majú iba jedného cudzieho hráča z Nitry (v Žiranoch už hráva dlhé roky) a konečne po dlhých rokoch ostatní hráči sú domáci.

futbal Od potupnej prehry v poslednom kole jesennej časti súťaže (skončili sme na poslednom mieste) nastal výrazný obrat k lepšiemu. V prvých 4 kolách jarnej časti naše A-mužstvo zaknihovalo až 3 víťazstvá a iba jednu prehru, ale ešte pozoruhodnejšie je skôre 11:4 (za 4 kolá naši futbalisti vsietili do súperovej bránky viac gólov, ako za celú jesennú časť dohromady).

futbal Tu by som chcel apelovať na obyvateľov našej obce, aby v hojnejšom počte prišli povzbudiť našich futbalistov (už aj z toho dôvodu, že káder tvoria naši hráči). Naši futbalisti radi privítajú nových členov do športového výboru, tréningového procesu, ale aj sponzorov, aby mohli vytvoriť ešte kvalitnejšie podmienky a dosahovať lepšie výsledky.

Začiatkom júla 2011 sa uskutočnilo spoločné posedenie, ktorého sa zúčastnilo asi 50 športovcov, členov výboru, ako aj niekoľkých fanúšikov. V úvode sa vyhodnotila jarná časť súťaže futbalistov. Cieľ bol splnený, nakoľko sa mužstvo dospelých zachránilo v II. B triede – skončili na 11. mieste. Dorastenci sa umiestnili na veľmi peknom 4. mieste.

V príprave na budúcu sezónu sa odohrali dva zápasy, dorastenci sa zúčastnili turnaja v Nitr. Hrnčiarovciach, kde obsadili výborné 2. miesto. Za najlepšieho brankára bol vyhlásený Ján Csuba.

Posledné dva júlové dni absolvovali naši futbalisti kondično-relaxačné sústredenie na termálnom kúpalisku v Diakovciach. Aj keď počasie nebolo ideálne, futbalisti sa „vybláznili“ do sýtosti. Dokonca v detskom bazéne si zahrali aj volejbal. Aj spoločné večerné posedenie sa nieslo v príjemnej atmosfére. Za tieto príjemne prežité dni patrí vďaka Ing. L. Bezánimu a obecnému úradu.

Po jesennej časti nového ročníka súťaže sú dospelí na 12. mieste. Do 6. kola to nebolo najhoršie (získali sme 9 bodov), ale od 7. kola sme už len prehrávali, až na posledné 13. kolo, keď sme vyhrali doma nad Dyčkou 3:0. Snáď je to dobrý prísľub do jarnej časti súťaže. V súťaži dorastencov je situácia úplne odlišná, veď naši mladí obsadili nádherné 2. miesto s iba 3-bodovou stratou na vedúci Neded. Držme našim mladým futbalistom palce aj v jarnej časti.

Naši futbalisti sa zúčastnili medzi vianočnými sviatkami 20. ročníka Vianočného turnaja MY Nitrianskych novín o Pohár spoločnosti Moget. Aj keď zo svojej tabuľky nepostúpili ďalej, skončili na 2. mieste s tromi víťazstvami, predviedli veľmi dobrý výkon a strelili až 13 gólov.

Zobraziť aktuálnu tabuľku výsledkov.

Rozpis zápasov v sezóne 2011/2012 – jesenná časť - II. B trieda

futbal   Futbal - A

futbal   Futbal - dorast


späť      hore