Dnes sa mladí do svadby nehrnú

Nedá sa nevšimnúť, že v tomto období je v našej obci chválabohu veľa svadieb, ako keby sa s nimi „vrece roztrhlo“.

Svadba je v živote človeka veľmi vážna udalosť – treba si ju dobre premyslieť. Asi preto pristupujú k tomuto kroku mladí žiranci tak opatrne. Veď v rokoch 2013 až 2015 bolo každý rok iba 6 – 7 sobášov. Lepšia situácia bola už vlani, lebo sobášov bolo 11. No a tento rok bude svadieb určite ešte viac.

„V tvojom veku som už bola dávno vydatá a mala dve deti“, zvykne hovoriť staršia generácia mladšej. A je to pravda. Veď dedinské dievčatá sa v minulosti vydávali už           v 18-ke, v 20-ke bol najvyšśí čas a ako 25-ročná bola už „starou dievkou“. V priemere sú dnešné nevesty o osem rokov staršie, ako boli nevesty pred päťdesiatimi rokmi. Nevesta má podľa štatistík 30 rokov, ženích 33.

Pri vysokých číslach rozvodovosti, radšej ich uvádzať ani nebudem, si chce každý, kto vstupuje do manželstva, byť svojim spôsobom „istý“. I keď to nikdy nebude na 100 %, páry trávia spoznávaním pomerne dosť času. Poznal som prípad, keď „zaláskovaní“ chodili spolu 9 rokov a po svadbe sa do 3 rokov už rozvádzali. Dnes je úplne bežné, a nikto sa nad tým ani nepozastavuje,že mladí začínajú spolu žiť, ba dokonca majú i bábätko a svadbu majú aź potom.

Podľa výsledkov štatistík zaľúbenci čakajú v priemere 17 mesiacov, než začnú spolu bývať a po 22 mesiacoch spoločného života sa zasnúbia. No a páry si na ich veľký deň D počkajú presne 45 mesiacov (teda 4 roky a 9 mesiacov). Len tak pre zaujímavosť, u mňa to bolo trochu inak – ja som sa ženil po „dlhšej“päťmesačnej známosti a s manželkou sme śťastne spolu už 37 rokov.

 

Dve svadobné fotografie s najbližšou rodinou z dávnej minulosti:

z dedinskej svadby v Riečnici a z mestského prostredia (zdroj Princeznalia):

 

Svadba neb. Jozefa Szóráda a manželky Karolíny z 5O-tych rokov minulého storočia.

 

Zo žirianskej svadobnej veselice.

 

Spoločná fotografia zo svadby z obce Riečnica z neskoršieho obdobia.

 

Svadobná fotografia zo súčasnosti

 

 Svadobná umelecká fotografia.

 

Netradičná svadobná fotografia (z internetu).

jsz


späť