Blahoželáme

Náš žiak, ADRIÁN BENC, navštevuje iba piaty ročník na základnej škole v susednom Jelenci a už dosiahol mimoriadny úspech v celoslovenskej literárnej súťaži Kľúče od zlatého mesta, kde obsadil vynikajúce 3. miesto. Tu je jeho úspešná práca:                            

Žirany, naša krásna dedinka

Žirany sú malá dedina, okolo ktorej sa rozprestierajú hory. So starým otcom , sestrou a bratrancami často chodíme do lesa na prechádzky. Náš starký pozná všetky huby a lesné plody. Naučil aj nás, čo môžeme zbierať a čo nie. Viem, že v hore nesmieme robiť hluk a krik, aby sme nevyplašili lesné zvieratá.

V jedno skoré letné ráno sme sa vybrali na huby. Starký povedal : Dnes musíme nazbierať veľa húb, aby nám starká uvarila výbornú polievku“. Zvolali sme : „Hurá, ide sa !“

S úsmevom na tvári a s prázdnymi košíkmi sme vyšli z domu. Na tráve bola ešte ranná rosa. Čoskoro Juraj, môj bratranec, zakričal: „Huby!“ Všade trčalo množstvo hnedých hlavičiek. Kúsok ďalej v kríkoch rástli také vysoké bedle, že som ich tam nemohol nechať. Vtom zaprašťali konáre a niečo veľké sa k nám blížilo.

„Diviak!“ zakričal som z plného hrdla. Starký bol okamžite pri mne.

„Veď ten diviak má rohy!“  A naozaj, z kríkov na nás pozerala vystrašená krava. Určite sa sem zatúlala z blízkej farmy. Bolo že to potom  smiechu a radosti!

Moja sestra odvtedy vždy, keď uvidí kravu, volá : „Adrián, pozri, diviak!“ a pustí sa do smiechu. Ja sa za to na ňu nehnevám a smejem sa tiež. Aké napínavé chvíle človek zažije a to hneď za humnami rodnej dediny.

Adrián Benc, žiak 5.a


späť