Dlhá skala

Mohutný skalný útvar na Žibrici s názvom Dlhá skala (podľa miestneho pomenovania Deskála) je na frekventovanej a obľúbenej turistickej trase - Ponitrianskej magistrále (tenká červená čiara na mapke). Neďaleko skaly je zastávka Pod Dlhou skalou (380 m n.m.), ktorá je od  prvej zastávky magistrály Nitra, kasárne vzdialená 11,2 km. Lokalita je prístupná nielen zo Žirian, ale aj z Podhorian pri Lužiankach (žltá značka) značenými turistickými trasami.

Vrchol Žibrice s rozširujúcim sa dobývacím priestorom kameňolomu, vpravo je spomínaný mohutný skalný útvar Dlhá skala.

Dlhá skala zoči – voči.

Táto smerová tabuľa je na zastávke Pod Žibricou.

Keďže som už niekoľkokrát spomenul Ponitriansku magistrálu, je potrebné o nej uviesť aspoň základné údaje: Je to turistická magistrála, ktorá spája Nitru s Handlovou. Magistrála je značená červeným turistickým značením a vedie pohoriami Tribeč a Vtáčnik. Celková dĺžka chodníka je 106,6 km a odhadovaný čas na jej prechod je vyše 30 hodín.

Skalná oblasť  Dlhá skala, ktorú tvorí biely, hladký a mimoriadne pevný vápenec, je dynamicky sa rozvíjajúcou baštou skalných lezcov z Nitry a jej blízkeho okolia. Pre lezca to znamená náročné lezenie predovšetkým po dierkach a menších či väčších oblých chytoch s nohami prevažne na trenie v kolmých a mierne previslých stenách. Dĺžka skalných ciest sa pohybuje od 8 až do 40 metrov a väčšina je slušne zaistená. Najvhodnejším lezeckým obdobím pre danú oblasť je jar a jeseň, najmä v čase, ktorý nie je spojený s dažďami. (www.jamesak.sk)

Dlhá skala je akoby v ústraní Žibrice a domáci ju skoro vôbec nenavštevujú. Priznám sa, aj ja som bol pri nej iba dvakrát, hoci prístupová cesta z asfaltovej cesty vedúcej do kameňolomu je pomerne krátka a vôbec nie náročná. Kto si nájde čas a prekoná svoje vlastné pohodlie neoľutuje - táto  skalná oblasť je naozaj nádherná a poskytuje pekný výhľad na celé okolie.

 

Zábery, ktoré som urobil cestou k Dlhej skale:


No a toto sú už zábery z mohutnej skalnej oblasti:

Zo skaly sú krásne pohľady do blízkeho aj širokého okolia: stred obce Žirany  a kopce pohoria Tribeč.

Pohľad na Bádice a ešte o trochu vzdialenejšie Výčapy Opatovce a Koniarovce.

Spracoval: Jozef Szórad


späť