MDŽ v dnešnej dobe

Bujaré oslavy, úcta a vážnosť sprevádzali v minulosti tento sviatok až do roku 1989.  Ženy dostávali na svojich pracoviskách karafiáty a okrem kytičky boli najbežnejšími darmi jenské misy, uteráky, súpravy utierok, či iné doplnky do domácnosti. Tým ženy nepriamo dostávali signál, že napriek svojim právam im patrí miesto v kuchyni. Je potrebné ešte poznamenať, že sviatok síce mali ženy, ale najviac oslavovali chlapi. No a keďže sa aj opili, mali potom s nimi ženy doma problémy a mnohé preto tento sviatok venovaný ženám aj preklínali.

Po novembri 1989 sa stal tento sviatok terčom posmechu a znevažovania. Zrazu sa MDŽ stal popri Dni matiek zbytočným a nepotrebným. Napriek jeho rozporuplnej minulosti poznačenej socialistickou ideológiou si ženy zasluhujú úctu aj v súčasnosti a tento sviatok má stále svoj zmysel. Ženy totiž stále vo vedúcich pozíciách vidieť menej ako mužov a za rovnakú prácu ako muži majú neraz aj o tretinu nižší plat. Okrem toho, milé slovo, či kvietok, poteší srdiečko každej ženy.

Žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť.

Bez Vás, milé ženy, by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Ste jednou z tých, ktoré napĺňajú slovo žena krásnym pôvabom.

Touto cestou by sme sa chceli ženám poďakovať za všetko, čo pre nás v živote robia.

Prajeme Vám milé Žirianky pekný Medzinárodný deň žien a život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty.

Ing. Jozef Zsebi, starosta obce a mužská časť obecného zastupiteľstva


späť